Ливарне виробництво

Магнітний контроль цілісності металу

Магнітний або магнітопорошковий контроль – це метод неруйнівного контролю, який дає змогу визначити і виявити мікродефекти у феромагнітних матеріалах різного розміру і форм. І саме цей метод найчастіше використовують для аналізу цілісності металів, зокрема на ливарних заводах і на різних підприємствах і фабриках, що займаються виробництвом металевих виробів, адже точне виявлення ушкоджень допомагає уникнути постачання покупцеві неякісної продукції. Але в чому переваги магнітопорошкової дефектоскопії перед іншими методами неруйнівного контролю?

Актуальність проблеми: цілі та завдання контролю цілісності металу

Під час виготовлення металевих деталей, під час лиття та під час обробки тиском (куванні, пресуванні, штампуванні, протягуванні, прокату тощо) у металі можуть виникати різноманітні ушкодження металів і сплавів, у тому числі зміни:

  • топографії поверхні (у т.ч. шорсткість і хвилястість);
  • металургійного стану (у т.ч. зміни мікроструктури та мікродефекти);
  • механічних характеристик (можливе виникнення залишкового напруження і вогнищ мікротвердості);
  • хімічного стану (можливе виникнення реакційних шарів).

Зміни можуть виникати як на обробленій поверхні, так і в приповерхневому шарі. І, як відомо, наявність багатьох таких дефектів негативно позначається на функціональних характеристиках металів (зокрема на втомлюваності, повзучості, корозії та зносостійкості). Тому своєчасна дефектоскопія ливарного виробництва допомагає уникнути важких наслідків у різних галузях. Це стосується не тільки таких сфер діяльності, як аерокосмічна, залізнична або автомобільна, які є критичними з погляду безпеки, а й будь-яких інших галузей, де використовуються металеві вироби.

Особливості та переваги магнітопорошкової дефектоскопії

На виробництвах і фабриках можуть використовуватися різні неруйнівні методи контролю цілісності металу, зокрема:

  • Візуальне оцінювання неозброєним оком і спеціальними оптичними приладами. Метод є популярним, але має кілька важливих недоліків. По-перше, його точність багато в чому залежить від людського фактора. По-друге, візуальний контроль не може виявити неоднорідність металу і підповерхневі дефекти.
  • Ультразвукова діагностика. Це досить економічний і ефективний метод виявлення тріщин, непроварів та інших дефектів. Однак він не підходить для контролю металів, що мають грубозернисту структуру, а також вимагає наявності спеціального обладнання..
  • Радиографический контроль. Суть такого метода заключается в анализе интенсивности проходящего сквозь исследуемый объект гамма-излучения: неравномерность свидетельствует о наличии дефектов. Однако для его проведения необходимо специальное оборудование.
  • Магнітний контроль. Високоефективний метод, який забезпечує надійне виявлення дефектів, що порушують суцільність металів. Виявляє поверхневі та підповерхневі дефекти мінімальних розмірів (від 0,002 мм завширшки і від 0,02 мм завглибшки).
  • Тепловий контроль. Такий метод передбачає фіксацію і перетворення інфрачервоного випромінювання у видимий спектр. Неоднорідність теплового поля вказує на наявність якихось дефектів. Зараз цей метод є одним із базових, проте варто враховувати, що на результати вимірювань можуть вплинути зовнішні умови, зокрема високі температури на виробництві.

Таким чином магнітний неруйнівний контроль цілісності поверхні металу є одним із простих, водночас ефективних і маловитратних варіантів для виявлення дефектів.

Магнітопорошковий контроль для виявлення внутрішніх дефектів лиття

Магнітопорошкова дефектоскопія – це популярний метод, який дає змогу проводити контроль цілісності металу і виявляти різні поверхневі та підповерхневі дефекти. Суть проведення такого дослідження полягає у властивостях магнітних частинок, які концентруються в місцях неоднорідності магнітного поля. Така неоднорідність викликається наявністю в досліджуваному зразку тріщин та інших дефектів.

Для проведення магнітопорошкового контролю деталь спочатку намагнічується – для цього використовується ручне ярмо або горизонтальна настільна установка. Після цього на нього наноситься порошок або суспензія, яка містить крихітні магнітні частинки. Дефекти на поверхні та підповерхневі порушення викликають “витік” потоків магнітного поля. Тому найдрібніші магнітні частинки скупчуються безпосередньо в місці локалізації таких дефектів, роблячи їх видимими неозброєним оком.

Така дефектоскопія металу має кілька вагомих переваг перед іншими методами неруйнівного контролю:

  • дає змогу оглядати великі поверхні;
  • відрізняється досить-таки доступною вартістю обладнання та матеріалу для тестування;
  • дає змогу виявляти найрізноманітніші дефекти виливків;
  • дає можливість негайно інтерпретувати отримані дані;
  • може використовуватися безпосередньо на об’єкті – як на підприємстві, ливарному заводі тощо, так і в польових умовах ремонтними бригадами;
  • не вимагає скрупульозної підготовки поверхні.

Магнітопорошковий контроль внутрішніх дефектів лиття дає змогу підтвердити суцільність металу – відсутність мікротріщин, газових пір, усадочних раковин тощо. Значна перевага такого методу дефектоскопії полягає саме в можливості виявлення підповерхневих дефектів.

Diagma і його переваги під час проведення контролю внутрішніх дефектів лиття

Diagma – це спеціальний матеріал для проведення магнітопорошкової дефектоскопії. Це продукт перевіреного українського виробника, який відповідає міжнародному стандарту якості EN ISO 9934. Він випускається в декількох різних видах:

  • Порошок, готовий для застосування, – МП “Diagma-0473“. Дозволяє швидко виявляти великі поверхневі та підповерхневі дефекти.
  • Суспензія на водній основі – КМС “Diagma-1100“, КМС “Diagma-1200“. Виявляє навіть найдрібніші дефекти. Також для водного методу контролю може використовуватися люмінесцентний порошок КМС “DІАГМА®-1613“.
  • Суспензія на олійній основі – люмінесцентні порошки КМС “DІАГМА®-1613” і КМС “DІАГМА®-2623“. Забезпечує більш ретельне змащування поверхні деталі та залишається на поверхні протягом більш тривалого часу.

Diagma характеризується підвищеним рівнем чутливості. Також цей матеріал дуже просто використовувати, для цього не потрібно ніяких додаткових знань, навичок і пристосувань. Він гарантовано забезпечує відмінний результат високої точності.

Залишіть заявку

ukUK